Social Media: A Perfect Match For Business Marketing

Bugün aramızda hala sosyal medyayı vakit kaybettiren etkileşim alanı olarak gören İK profesyonelleri ya da adaylar var mı?

Dünya değişirken sürücüsüz araç, işçisiz fabrika konuşurken İnsan Kaynakları Yönetimi de aynı yerde kalamazdı kuşkusuz. Bugün geleneksel metotlar çöp! İlan aç bekle! Şirketin kurumsal mailine mail at bekle! Tanıdık bul 😊

Firmalar artık birçok farklı sosyal medya kanalında kendini anlatıyor. Önceliklerini, değerlerini, vizyonunu, çalışanlarını en güzel tabirle vitrinde sergiliyor ve potansiyel adaylarla iletişim kuruyor. Bunu yatırımı yapacağı adayla doğru eşleşme için yapıyor.

İşe alım uzmanları da adaylarından ne yedim, ne içtim, nereleri gezdimden ötede bir sunum yapmalarını bekliyor. Çünkü birçok headhunter adayları sosyal medyada araştırıyor. Benim de sıkça başvurduğum yöntem. Özellikle Linkedin hem tutarlılık ölçmek hem de direk aday aramak için birebir!

• İş arayanların %79’u iş aramalarında sosyal medyayı kullanma olasılıklarının yüksek olduğunu söylüyor. (Glassdoor 2013)

• İşe alım uzmanlarının% 87’si adayları kontrol etmek için LinkedIn kullanıyor. (Jobvite Recruiter Nation Report 2016)


Are there any candidates or HR professionals in today’s world that still consider social media to be an interaction site and define it a loss of time?

As the world changes, in a world of self-driving cars and workerless factories, one wouldn’t expect the HR to remain where it was ages ago. Traditional methods? Today? No way!

Publish the job post and wait! Send an email to the corporate account of the company and wait! Find someone you are familiar with 😊

The companies express their qualities in various social media channels. They, in the most euphemistic way, display their priorities, values, vision as well as their employees. They do this to get the perfect match with the candidate.

However, recruiters expect their candidates to present something beyond what they eat, drink or where they like to go.

Many headhunters look into the candidates on social media. That’s what I usually do as well.

Linkedin works best both for the evaluation of the coherence and contacting the candidate in person.

• 79% of job seekers say they are likely to use social media in their job search. (Glassdoor 2013)
• 87% of recruiters use LinkedIn to check candidates. (Jobvite Recruiter Nation Report 2016)

Gülsünay Uysal

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

All for Joomla All for Webmasters