Our Recruitment Priority: Reliability

It is a crystal-clear fact that every company has different criteria in their recruitment processes. There are certain explanations for every negative result to explain to the candidate or the reference of the candidate. One of them is “The candidate is not graduated from one of our target universities”. Here, I found this explanation very superficial. In Teklas, the company that I am being the HR Manager, things are not conducted in this way.  I would like to tell what we care on the candidates since I am so proud.

The most valuable thing for us in our recruitment process is reliability and we have the chance to observe this by the CV of the candidates. As a CV is so clear, net and consistent, so the candidate is likely to be reliable in our minds. We examine the CVs from different perspectives to be able to notice these criteria and meet every candidate that we have noticed these and who are disposed. Determination of the candidate and the possibility to be adjusted to the crazy speed of the automotive by the one’s dynamism are important for sure. However, even a candidate complies with all of these criteria, what is essential in our recruitment process is: RELIABILITY. Eliminating a candidate just because the one is not graduated from our target universities or is not an engineer without calling for an interview is not our manner. On the other hand, if a candidate does not seem reliable to one of Teklas Human Resources employees during the interview, that process ends negatively.

Reliability is not something that we handle with the candidates but also, a subject that we handle with our employees during our competency-based performance meetings.

Maybe we dissatisfy researchers with our answers to the question of “How many employees you have from the top three universities of the world, Turkey or the locations that you operate in?” but we set at the ease because we have full confide in our employees.

Which is why, we look forward including new faces to our reliable family…

——————————————————————————————————————-

İşe Alımda Önceliğimiz: Güvenilirlik

Her şirketin işe alım süreçlerinde farklı kriterleri olduğu su götürmez bir gerçek. Her olumsuz sonuçlanan başvuruda adaylara ya da referans olanlara yapılan belirli açıklamalar var. Bunlardan bir tanesi de “Hedef üniversitelerimizden mezun değil”. İşte ben bu açıklamayı fazlasıyla yüzeysel buluyorum. Neyse ki İK Müdürü olduğum Teklas’ta işler böyle yürümüyor. Adayda neye değer verdiğimizden gururla bahsetmek istiyorum.

Teklas işe alım süreçlerinde bizim en değer verdiğimiz şey adayın güvenilirliği ve bunu ilk olarak adayların özgeçmişleri aracılığıyla gözlemleyebilme fırsatı yakalıyoruz. Bir özgeçmiş ne kadar tutarlıysa biz o kadar adayın güvenilir olabileceğini düşünüyoruz. Özgeçmişlerde bu kriterleri yakalayabilmek için hepsini farklı uzmanlarımızla inceliyoruz, açık pozisyona uygun ve kendi içinde tutarlı CV’leri yakaladığımızda ise adayla mutlaka görüşüyoruz.

Adayın azimli olması, dinamikliği ile otomotivin çılgın hızına adapte olabilecek olması da elbette bizim için çok önemli fakat bir aday tüm bu kriterlere sahip olsa bile Teklas’ta işe alım süreçlerimizde olmazsa olmaz kriterimiz: GÜVEN. Bir adayı hedef üniversitelerimizden mezun değil diye, mühendis değil diye görüşmeye çağırmadan elemek hiç tarzımız değil ama aday görüşmelere katıldığında Teklas İnsan Kaynakları çalışanlarından birine güven vermezse o süreç olumsuz sonuçlanıyor.

Güvenilirlik sadece adaylarda değil mevcut çalışanlarımızda da temel yetkinlik bazlı performans görüşmelerinde ele aldığımız bir konu. Güvenin Teklas için ne ifade ettiğini daha sonra detaylı ele alacağım.

Dünyanın, Türkiye’nin ya da tesislerimizin bulunduğu coğrafyaların listede ilk üç üniversitesinden kaç çalışanınız var dediklerinde araştırmacıları çok mutlu edemiyoruz belki ama içimiz rahat, çünkü çalışanlarımıza güvenimiz tam. İşte bu yüzden güvenilir ailemize yeni yüzleri ekleyeceğimiz günleri iple çekiyoruz…

Gülsünay Uysal

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

All for Joomla All for Webmasters