Kriz Yönetiminde İnsan Kaynakları

Zaman durdu! En son dünyanın 100 yıl önce şahit olduğu böylesi bir salgına tabi ki yüzyılın İnsan Kaynakları uzmanları olarak hazırlıklı değildik. İş devamlılığı, salgın hastalıkta acil durum ve kriz yönetimi, çalışanı uzaktan nasıl motive edeceğiz, online eğitimler, uzaktan çalışıyorlar mı acaba, PDKS talan oldu, ya salgın sürerse, teşvikler ne olacak, çalışanın içini nasıl ferah tutacağız, bir yandan can derdi, sağlığımızı nasıl koruyacağız, sadece bedenimizi mi, ya ruhumuzu, ya zihnimizi… Tüm bu esnada işveren nasıl ayakta kalacak… Kira günü geliyor, çocuğun okul parası, servis, yemek ödemeyeceğiz herhalde. Dünya savrulurken şirketlerin insan kaynaklarına büyük sorumluluklar düşüyor. Neden çünkü her şey dönüp dolaşıp ‘insan’a ve ‘iletişim’e bağlanıyor.

Öyle inanıyorum ki insan kaynakları ve iletişim sorumlularının bu dönemde merkeze koyması gereken iki değer var. Mevlana’nın Pergel Metaforu misali, pergelin bir ayağı merkezde bu iki cümlenin üzerinde sabitlenmiş olmalı. Her insan değerlidir ve kelimelerin gücü sonsuzdur.

Temiz ve açık bir kalp ile çalışanlarınıza verdiğiniz değeri kelimelerle hissettirebildikten sonra alınmış en zor kararları bile ifade etmek ve şirket yönetimini çalışan tarafından anlaşılır kılmak mümkün.

Kaygı kaygıyı getiriyor. Olumlu düşünce ise olumluyu yeniden ve yeniden üretiyor. Liderlik ise tam da böyle dönemlerde ortaya çıkıyor ya da çıkmıyor: “Mahallenizdeki bakkala, manava, kasaba gidin veresiye defterindeki ihtiyaç sahibinin borcunu kapatın. Biz komşuyuz, biz hemşeriyiz, biz milletiz” diyen bir lider mi krizi iyi yönetiyor demektir; “Biz hiçbir şey yapmasaydık 2,2 milyon insanın ölmesi bekleniyordu. 100 bin ila 200 bin ölümle bu süreçten çıkarsak, iyi bir iş çıkardık demektir.” diyen mi?

Şirketlerin İnsan Kaynakları yönetiminin kritik önem taşıdığı bu dönemde liderliğimizi güçlü, açık iletişimimiz ve çalışana verdiğimiz değerle ortaya koyduğumuzda kriz daha yönetilebilir olacak. Sonrasında ise tek zorluk maskeyle çalışmaya alışmak olacak.

Gülsünay Uysal

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

All for Joomla All for Webmasters