GRIT: The power of passion and perseverance. Read this book!

Sabır, tutku ve kararlılığın gücü: AZİM

Babam bana durduk yere “Dahi olmadığını biliyorsun, değil mi?” derdi diye başlıyor Duckworth. Aklı sürekli yetenekle ve kimin neye ne kadar sahip olduğuyla meşgul olan babamın sorunu sadece benle değildi, kız ve erkek kardeşimin de dahi olmadığını düşünüyordu. Yeterince zeki olmadığımız için hayatta başarılı olamayacağımızdan korkuyordu.

Bu size tanıdık geliyor mu? Yazar, babasına verememiş olduğu cevapların hepsini bilimsel bir şekilde ele alıp yazmış: “Bu odadaki en zeki insan ben olmayabilirim ama en azimlisi olmak için gayret edeceğim. Uzun vadede azim, yetenekten daha önemli baba”.

Yazar, tutkuyu nihai hedefe sonsuz bir sadakat olarak ele alıyor ve bu tutkuyu;
• Kaprisli olmamak,
• Her gün düşünürken uyuyakaldığınız soruyu düşünerek uyanmak,
• Aynı noktaya kararlı bir şekilde odaklanıp, hedefe yönelik en küçük adımı bile bir başka yöne atılacak herhangi bir adıma tercih etmek olarak tanımlıyor.

Yazar, eylemlerinizin ne kadar önemli olduğunu belirleyen şeyin nihai hedefinizle ve yaşam felsefenizle ne kadar ilintili olduğudur diyor. Alt hedefler olmadan da nihai hedef ulaşmanın imkânsızlığından bahsediyor.
Üzgünüm ama bu kitap ne yazık ki özet geçilemeyecek bir kişisel gelişim kitabı.

Sabır, tutku ve kararlılığın gücü: AZİM. Bu kitabı okuyun! Unutmayın, yeni şeyler öğrenebilirsiniz ama ne kadar zeki olduğunuzu değiştiremezsiniz; zekâ çok temel bir şeydir.

GRIT: The power of passion and perseverance. Read this book!

Duckworth starts as “My dad liked to say, apropos of nothing at all, ‘You know, you’re no genius!’ “My dad whose taughts are turned frequently to genius, talent and who had more than whom, considered my brother and sister were also no geniuses, either. I was not the only problem. He worried that this intellectual handicap would limit what we’d eventually achieve in life.

Does this sound familiar to you? The writer, has tackled to all answers that she could not give to his father in a scientific way and wrote: “ I may not be the smartest person in the room, but I’ll strive to be the grittiest. In the long run, Dad, grit may matter more than talent”.

In the book, passion is reviewed as the infinite loyalty to the ultimate goal and defines the passion as;
• Being not capricious,
• Each day, waking up thinking of the questions you fell asleep thinking about,
• Pointing in the same direction, ever eager to taken even the smallest step forward than to take a step to the side, toward some other destination.
The writer says: “Most of your actions derive their significance from their allegiance to your ultimate concern”. She mentions the impossibility to reach ultimate goal without lower-level goals.

Sorry but this is a self-help book that cannot be summarized.

GRIT: The power of passion and perseverance. Read this book! Do not forget you may learn new things but you cannot change how genius you are; intelligence is something basic.

Gülsünay Uysal

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

All for Joomla All for Webmasters