Açık Kapı Ne Kadar Açık?

Teoride güzel fikir. Çalışanların zihinlerini şirket içindeki konularda konuşmaya teşvik eden ve iyileştirme önerileri sunmalarını isteyen iletişim politikası. “Açık kapı” özünde yöneticilerin hem mecazi hem fiziksel olarak ofis kapılarını açık bırakarak çalışanların geri bildirimlerini memnuniyetle karşılamaları anlamına gelir. Ancak, açık kapı politikası her zaman hayal ettiğiniz şekilde çalışmaz. [1] [2]

HBR tarafından yapılan ankette %44 çalışan aklındakini patronuyla paylaşırken kendisini özgür hissetmediğini belirtiyor, bu ciddi bir oran. Bir ankette çalışanların yaklaşık yarısı, patronuyla ilgili sorunları ele alma konusunda kendini özgür hissetmediğini bildirdiğinde, şirket iletişiminde büyük bir sorununuz var demektir.

Olumsuz gördüğünüz bir şey hakkında yorum yapmak önemlidir. Ancak doğrudan geri bildirim verdiğiniz kişi maaşınızı veren kişiyse, bu endişe verici olabilir. Bu endişe iletişimsizlik yüzünden olabilir. Bunun yerine, çalışanlar herhangi bir anonim geri bildirim sistemi kullanarak bu yükten kurtulabilirler. Ve bu şekilde hikayenin tümünün birçok çalışandan saklı kaldığını bildiğiniz için daha dürüst ve daha yararlı bir geri bildirim alma olasılığınız yüksek.

Geri bildirim önemli. Geri bildirimi cesaretlendirmek şirket kültürünüze gömülü bir özellik olmalı. Ancak ne yazık ki açık kapı politikasına sahip büyük organizasyonlarda bile bu geri bildirim mekanizması yeteri kadar desteklenmiyor.

Açık kapı politikası, çalışanların problemleri yönetime rapor etmelerini sağlar. Bu problemin çözümünde herhangi bir hareketi görmek, takip etmek için herhangi bir sistem yoksa bu ciddi bir şeffaflık eksikliğidir. Eğer şirketinizde açık kapı politikası hakimse ancak çalışanların raporladığı bu şikayetleri takip edilebileceğiniz bir platform yoksa bunu ilgililere bildirmelisiniz. Bunun yerine, etkili bir geri bildirim politikası, rapor edilen sorunların yönetimsel iletişiminde ve çözümlere tam olarak nasıl çalıştıkları konusunda iki yönlü bir yol olmalıdır. Bu hedeflere yönelik çalışmalarda, şirketteki herkesin açık ve net bir şekilde takip edebileceği ölçütler olmalıdır.

Teoride büyük bir fikir olsa da açık kapı politikası, doğası itibariyle kusurludur. Dürüst, içten paylaşımlara olanak tanımaz, bir şova dönüşmeye çok müsaittir. Bununla birlikte, şirketlerin bir çalışanının geri bildirim teşvik politikası hakkında temel fikir edinme ve şirket kültürüne çok daha etkili bir şekilde yerleştirme yolları vardır. Anketler başlamak için iyi bir yöntemdir.

Gülsünay Uysal

Gülsünay Uysal LinkedIn hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Gülsünay Uysal Twitter hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın
Gülsünay Uysal Instagram hesabına ulaşmak için lütfen tıklayın

Bunları da okuyabilirsiniz

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

All for Joomla All for Webmasters